• Scream

    ★★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

  • The Lost Daughter

    ★★★

  • Spencer

    ★★½

  • Dune

    ★★★★

  • He's All That

  • The Chair

    ★★½

  • Oldboy's Apples

    ★★★★★

  • The Green Knight

    ★★★★½

  • Pig

    ★★★★

  • Titane

    ★★★★

  • Drive My Car

    ★★★★

  • Luca

  • In the Heights

  • Framing Britney Spears

  • Burrow

    ★★★★

  • Happiest Season

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Soul

    ★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★½

  • Adventure Time: Distant Lands

    ★★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★½

  • Zola

    ★★★½

  • Genius Loci

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • The King

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Parasite

  • Portrait of a Lady on Fire

  • Wong Ping's Fables 2

    ★★★★½

  • Us

  • Booksmart

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Beautiful Boy

  • Banana Fish

    ★★★★

  • Isle of Dogs

  • Devilman Crybaby

    ★★★★

  • Coco

  • The Breadwinner

    ★★★★½

  • Lady Bird

  • The Shape of Water

  • Loving Vincent

  • Call Me by Your Name

  • Moana

  • A Monster Calls

  • Kubo and the Two Strings

  • My Life as a Zucchini

  • Miss Stevens

  • Inside Out

  • Over the Garden Wall

    ★★★★★

  • Song of the Sea

  • Blackford Manor

    ★★★½

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★★

  • Boys

    ★★★½

  • The Tale of the Princess Kaguya

  • The Wind Rises

    ★★★½

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★

  • ParaNorman

    ★★★½

  • The Painting

    ★★★½

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Burlesque

    ★★½

  • Black Swan

    ★★★½

  • Despicable Me

    ★★★

  • The Twilight Saga: Eclipse

    ★★

  • Toy Story 3

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★

  • Whip It

    ★★★

  • Julie & Julia

    ★★★