Sort by

elise has logged 39 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★
Edit this entry  
25
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Black Swan: Metamorphosis

Black Swan: Metamorphosis

2011
×
Edit this entry  
24
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★
Edit this entry  
23
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Edit this entry  
22
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Edit this entry  
19
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
19
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Edit this entry  
18
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Center Stage

Center Stage

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
15
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Edit this entry  
14
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★
Edit this entry  
11
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Visit

The Visit

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Bride for Rip Van Winkle

A Bride for Rip Van Winkle

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Game of Thrones: The Last Watch

Game of Thrones: The Last Watch

2019
×
Edit this entry