Sort by

Tom has logged 205 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
EuroTrip

EuroTrip

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
American Pie Presents: The Book of Love

American Pie Presents: The Book of Love

2009
×
Edit this entry  
28
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Joe

Joe

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
What If

What If

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
Just Like Heaven

Just Like Heaven

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
'71

'71

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Fury

Fury

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
★★
Edit this entry  
16
Paddington

Paddington

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
Two Night Stand

Two Night Stand

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
Hitch

Hitch

2005
×
★★★
Edit this entry  
12
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★
Edit this entry  
10
Tusk

Tusk

2014
×
★★
Edit this entry  
09
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★
Edit this entry  
08
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★★
Edit this entry  
06
Hall Pass

Hall Pass

2011
×
Edit this entry  
06
Black Sea

Black Sea

2014
×
★★
Edit this entry  
04
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★
Edit this entry  
02
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Edit this entry  
30
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★
Edit this entry  
30
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Batman: Assault on Arkham

Batman: Assault on Arkham

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★
Edit this entry  
01
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
30
V/H/S: Viral

V/H/S: Viral

2014
×
Read the review Edit this entry  
26
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Fired Up!

Fired Up!

2009
×
★★
Edit this entry  
21
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★
Edit this entry  
10
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★
Edit this entry  
08
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★
Edit this entry  
06
Horns

Horns

2013
×
Edit this entry