heiki has logged 148 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Lotte and the Lost Dragons

Lotte and the Lost Dragons

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Krampus

Krampus

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Phantom Owl Forest

Phantom Owl Forest

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Irreversible

Irreversible

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Malena

Malena

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Science of Sleep

The Science of Sleep

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Daisies

Daisies

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The King of the Streets

The King of the Streets

2012
×
Read the review Edit this entry  
23
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Dramatics: A Comedy

The Dramatics: A Comedy

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sex and Lucía

Sex and Lucía

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Highwaymen

The Highwaymen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rumble in the Bronx

Rumble in the Bronx

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Caligula

Caligula

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shortbus

Shortbus

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
03
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rambo III

Rambo III

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
Rocco

Rocco

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Operation Y and Other Shurik's Adventures

Operation Y and Other Shurik's Adventures

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Room

The Room

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Best F(r)iends: Volume 2

Best F(r)iends: Volume 2

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Best F(r)iends: Volume 1

Best F(r)iends: Volume 1

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Dinner with Hervé

My Dinner with Hervé

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry