Sort by

Linnéa has logged 199 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
30
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Mask

The Mask

1994
×
★★★
Edit this entry  
25
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Vegas Vacation

Vegas Vacation

1997
×
★★
Edit this entry  
23
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
22
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
21
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★★
Edit this entry  
20
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Creed II

Creed II

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Green Book

Green Book

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Joy

Joy

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Johnny English

Johnny English

2003
×
★★
Edit this entry  
17
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry