Sort by

Linnéa has logged 179 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
Hamilton

Hamilton

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Onward

Onward

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★½
Edit this entry  
25
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★½
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Christopher's Christmas Mission

Christopher's Christmas Mission

1975
×
Read the review Edit this entry  
23
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★
Edit this entry  
22
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Whitney

Whitney

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
La Vie en Rose

La Vie en Rose

2007
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Am Greta

I Am Greta

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Trolls World Tour

Trolls World Tour

2020
×
★★
Edit this entry  
18
Nelly Rapp – Monster Agent

Nelly Rapp – Monster Agent

2020
×
Edit this entry  
18
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★
Edit this entry  
15
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Raphael: The Young Prodigy

Raphael: The Young Prodigy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Honest Thief

Honest Thief

2020
×
★★
Edit this entry  
12
Horizon Line

Horizon Line

2020
×
Edit this entry  
06
Funhouse

Funhouse

2019
×
Edit this entry  
05
Fyre

Fyre

2019
×
★★
Edit this entry  
03
Phil Lynott: Songs for While I'm Away

Phil Lynott: Songs for While I'm Away

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Other Side

The Other Side

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
Edit this entry  
01
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Edit this entry  
30
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry