Sort by

Helen_S has logged 614 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Children

The Children

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Christmas Tree Lane

Christmas Tree Lane

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Bio-Cop

Bio-Cop

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
Don't Hug Me I'm Scared

Don't Hug Me I'm Scared

2011
×
★★★
Edit this entry  
30
Lights

Lights

1966
×
★½
Edit this entry  
30
Emmet's Holiday Party: A LEGO Movie Short

Emmet's Holiday Party: A LEGO Movie Short

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Milk & Cookies

Milk & Cookies

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
The Predator Holiday Special

The Predator Holiday Special

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Insects' Christmas

The Insects' Christmas

1913
×
★★★½
Edit this entry  
30
Vanity Fair

Vanity Fair

2004
×
★★★½
Edit this entry  
30
Christmas at Dollywood

Christmas at Dollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Catherine Tate Show - Nan's Christmas Carol

The Catherine Tate Show - Nan's Christmas Carol

2009
×
★★½
Edit this entry  
29
Blackadder's Christmas Carol

Blackadder's Christmas Carol

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dogma

Dogma

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wit's End

Wit's End

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Worzel Gummidge: Twitchers

Worzel Gummidge: Twitchers

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Eaten Alive!

Eaten Alive!

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scrooge

Scrooge

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Crown for Christmas

Crown for Christmas

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Inferno

Inferno

1953
×
★★★
Edit this entry  
26
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Hilary and Jackie

Hilary and Jackie

1998
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Simpsons Christmas Special

The Simpsons Christmas Special

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Three Wise Boys

Three Wise Boys

1963
×
★★½
Edit this entry  
25
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Superworm

Superworm

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
The 12 Days of Christmas

The 12 Days of Christmas

1975
×
★★★½
Edit this entry  
24
Father Ted: A Christmassy Ted

Father Ted: A Christmassy Ted

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dead End

Dead End

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Christmas Under the Sun

Christmas Under the Sun

1947
×
★★★
Edit this entry  
24
Hansel & Gretel: After Ever After

Hansel & Gretel: After Ever After

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
A Christmas Wedding Date

A Christmas Wedding Date

2012
×
★½
Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★½
Edit this entry  
20
Casper's First Christmas

Casper's First Christmas

1979
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Light Before Christmas

The Light Before Christmas

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★½
Edit this entry  
19
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Signed, Sealed, Delivered for Christmas

Signed, Sealed, Delivered for Christmas

2014
×
★★½
Edit this entry