Sort by

Helen_S has logged 57 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Internship

The Internship

2013
×
★★½
Edit this entry  
28
Dark Encounter

Dark Encounter

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Venus

Venus

2006
×
★★★
Edit this entry  
26
Under Siege

Under Siege

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Machete

Machete

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Order

The Order

2001
×
★★★
Edit this entry  
26
Cobra

Cobra

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Who: The Invasion

Doctor Who: The Invasion

1968
×
★★★★
Edit this entry  
25
Like Father Like Son

Like Father Like Son

1987
×
★★★½
Edit this entry  
24
Death Wish

Death Wish

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Little Man

Little Man

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hospital Massacre

Hospital Massacre

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Searching for Ingmar Bergman

Searching for Ingmar Bergman

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
City of Angels

City of Angels

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
That Awkward Moment

That Awkward Moment

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Owl and the Pussycat

The Owl and the Pussycat

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Starting Over

Starting Over

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Prince & Me

The Prince & Me

2004
×
½
Edit this entry  
17
Fever Pitch

Fever Pitch

2005
×
★★★
Edit this entry  
17
Baggage Claim

Baggage Claim

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
True Romance

True Romance

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blueprint to the Heart

Blueprint to the Heart

2020
×
Edit this entry  
14
Employee of the Month

Employee of the Month

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Runaway Bride

Runaway Bride

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Madly Madagascar

Madly Madagascar

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
Rough Cut

Rough Cut

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Wedding Planner

The Wedding Planner

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nekromantik 2

Nekromantik 2

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Brakes

Brakes

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Addicted to Love

Addicted to Love

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Videoman

Videoman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
What Women Want

What Women Want

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Witch: Part 1. The Subversion

The Witch: Part 1. The Subversion

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Glimmer Man

The Glimmer Man

1996
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Endless

The Endless

2017
×
★★½
Edit this entry  
07
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Climax

Climax

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Trancers II: The Return of Jack Deth

Trancers II: The Return of Jack Deth

1991
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Hundred-Foot Journey

The Hundred-Foot Journey

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rocket Ship

Rocket Ship

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Woman in the Fifth

The Woman in the Fifth

2011
×
★★★
Edit this entry