Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Serbian Film

A Serbian Film

2010
×
Edit this entry  
16
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Edit this entry  
23
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★
Edit this entry  
20
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★½
Edit this entry  
18
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
17
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
½
Edit this entry  
10
Spree

Spree

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Heartbreakers

Heartbreakers

2001
×
★★★
Edit this entry  
04
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Brüno

Brüno

2009
×
★★★½
Edit this entry  
22
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Edit this entry  
19
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
This Is Paris

This Is Paris

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★
Edit this entry  
09
Green Card

Green Card

1990
×
★★★½
Edit this entry  
09
Twisted Pair

Twisted Pair

2018
×
½
Edit this entry  
09
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Evelyn

Evelyn

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★
Edit this entry  
31
In Time

In Time

2011
×
★★½
Edit this entry  
25
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Straight Up

Straight Up

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Under the Eiffel Tower

Under the Eiffel Tower

2018
×
½
Edit this entry  
08
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Arthur

Arthur

1981
×
★★½
Edit this entry  
17
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Taken

Taken

2008
×
★½
Edit this entry  
09
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Edit this entry  
08
Shirley

Shirley

2020
×
★★
Edit this entry  
07
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
★★½
Edit this entry  
05
Jeffrey Epstein: Filthy Rich

Jeffrey Epstein: Filthy Rich

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
I've Loved You So Long

I've Loved You So Long

2008
×
★★★
Edit this entry  
03
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★½
Edit this entry