Helen has logged 550 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Sidewalls

Sidewalls

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★
Edit this entry  
23
A Girl Cut in Two

A Girl Cut in Two

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Full Moon in Paris

Full Moon in Paris

1984
×
★★★
Edit this entry  
17
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Othello

Othello

1995
×
★★½
Edit this entry  
15
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hunger

Hunger

2008
×
★★★½
Edit this entry  
14
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
★★★★
Edit this entry  
13
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★½
Edit this entry  
13
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Kehinde Wiley: An Economy of Grace

Kehinde Wiley: An Economy of Grace

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love Hate

Love Hate

2009
×
★★★★
Edit this entry  
04
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Jean-Michel Basquiat: The Radiant Child

Jean-Michel Basquiat: The Radiant Child

2010
×
Edit this entry  
30
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★½
Edit this entry  
26
Cronos

Cronos

1993
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★½
Edit this entry  
25
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
24
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★½
Edit this entry  
24
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Edit this entry  
23
Primrose Hill

Primrose Hill

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Edit this entry  
21
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Green Room

Green Room

2015
×
★★
Edit this entry  
20
Sunlight Jr.

Sunlight Jr.

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Krisha

Krisha

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Edit this entry