• The House That Jack Built

    The House That Jack Built

    ★★★★½

    My heart was in my ASS

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★★

    Now more than ever before... I’m thinking of ending things.

  • Lilya 4-ever

    Lilya 4-ever

    ★★★★½

    This is the most hopeless film I have seen in the longest time. The first 10 minutes are so distressing and somehow it got worse and worse. Loved it, never want to see it again.

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★★

    "Come play with us."

    "Four words you will never hear from the NFL"

    "You hear from Lincoln Center?"

    ouchie

  • Downhill

    Downhill

    ★★★★

    If this was written by anyone other than Jesse Armstrong, it would’ve been a disaster. 
    Also the first time I have ever liked an American remake more than its original.

  • Wasp Network

    Wasp Network

    ★★

    Penelope Cruz outdid herself as usual, this was too slow and boring but was elevated by Cruz and de Armas.

  • The Goldfinch

    The Goldfinch

    ★★★★

    STOP GIVING NICOLE KIDMAN ROLES WHERE SHE HAS THE BE THE MOTHER TO THE WORST CHILDREN IMAGINABLE. Those kids were somehow more insufferable than her Big Little Lies kids.

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★★

    Directors Cut

  • The Kitchen

    The Kitchen

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I thought Elisabeth Moss’ and Domhnall Gleesons characters were siblings.... and then when they KISSED? .... NO WORDS.....

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★★

    Good luck to Sweden on all the damage control they’ll need to do after the worldwide release of this.

  • Teen Spirit

    Teen Spirit

    ★★★★½

    As someone who would die for Scandi-pop...... I knew I would love this. 
    Elle Fannings British accent will never be convincing..... let her play an American please.

  • Frances Ha

    Frances Ha

    ★★★★★

    Just turned 20 and I needed this more than I could possibly put into words. No matter how self-aware this film is, or how self-aware I like to think I am ... I will always crawl back to this film when I need to be reassured of my own inability to be a real human being and the fact that.. that’s ok.