Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
13
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Edit this entry  
29
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Edit this entry  
17
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
14
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

2015
×
★★½
Edit this entry  
06
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★½
Edit this entry  
06
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★
Edit this entry  
20
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★
Edit this entry  
17
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
14
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Edit this entry  
13
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Weeping Meadow

The Weeping Meadow

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★★
Edit this entry  
07
Invader ZIM: Enter the Florpus

Invader ZIM: Enter the Florpus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Edit this entry  
01
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Witcher: Nightmare of the Wolf

The Witcher: Nightmare of the Wolf

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★
Edit this entry  
01
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★½
Edit this entry  
01
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

2007
×
★½
Edit this entry  
27
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★½
Edit this entry  
26
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★
Edit this entry  
25
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★½
Edit this entry