Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
Edit this entry  
14
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Sing Street

Sing Street

2016
×
Edit this entry  
19
Rams

Rams

2015
×
Edit this entry  
19
My Golden Days

My Golden Days

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Green Room

Green Room

2015
×
Edit this entry  
08
Beavis and Butt-Head Do America

Beavis and Butt-Head Do America

1996
×
Edit this entry  
07
Brahman Naman

Brahman Naman

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★½
Edit this entry  
04
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★
Edit this entry  
04
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Free State of Jones

Free State of Jones

2016
×
★★½
Edit this entry  
01
The BFG

The BFG

2016
×
★★
Edit this entry  
29
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Piper

Piper

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★
Edit this entry  
17
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★½
Edit this entry  
07
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★½
Edit this entry  
01
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Edit this entry  
31
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
14
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Funny People

Funny People

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Liberal Arts

Liberal Arts

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★
Edit this entry  
01
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Coraline

Coraline

2009
×
★★★½
Edit this entry  
27
What Happened, Miss Simone?

What Happened, Miss Simone?

2015
×
Edit this entry  
27
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
Edit this entry  
26
Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

1972
×
★★★★
Edit this entry  
26
Stuck in Love

Stuck in Love

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Swingers

Swingers

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
Edit this entry  
20
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★
Edit this entry  
20
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★
Edit this entry  
19
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Seymour: An Introduction

Seymour: An Introduction

2014
×
Edit this entry  
18
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
Edit this entry  
18
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Cartel Land

Cartel Land

2015
×
Edit this entry