Stephen Rendon has logged 183 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Big Short

The Big Short

2015
×
Edit this entry  
23
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
Edit this entry  
19
Clerks

Clerks

1994
×
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Edit this entry  
13
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
Edit this entry  
12
The Color Wheel

The Color Wheel

2011
×
Edit this entry  
11
Best of Enemies

Best of Enemies

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tangerine

Tangerine

2015
×
Edit this entry  
09
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
Edit this entry  
09
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
08
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
Edit this entry  
07
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
Edit this entry  
04
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
Edit this entry  
01
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Ida

Ida

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Jimmy's Hall

Jimmy's Hall

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Dope

Dope

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Cop Car

Cop Car

2015
×
★★½
Edit this entry  
27
Keep On Keepin’ On

Keep On Keepin’ On

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
Spotlight

Spotlight

2015
×
Edit this entry  
25
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★½
Edit this entry  
21
Iris

Iris

2014
×
Edit this entry  
21
Lambert & Stamp

Lambert & Stamp

2014
×
★★½
Edit this entry  
18
Shame

Shame

2011
×
★★★
Edit this entry  
18
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
17
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
Edit this entry  
17
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Edit this entry  
15
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Edit this entry  
14
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
Edit this entry  
13
Room

Room

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Overnight

The Overnight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Digging for Fire

Digging for Fire

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
Edit this entry  
04
Night Moves

Night Moves

2013
×
Edit this entry  
03
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
Edit this entry  
03
Manhattan

Manhattan

1979
×
Edit this entry  
02
Spies

Spies

1928
×
★★★½
Edit this entry  
29
Me and Orson Welles

Me and Orson Welles

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Elephant

Elephant

2003
×
Edit this entry  
25
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
Edit this entry