• Stuck in Love

    ★★★

  • The Place Beyond the Pines

    ★★★½

  • Frances Ha

    ★★★★★

  • The Master

    ★★★★★

  • The Act of Killing

    ★★★★

  • Stories We Tell

    ★★★★★

  • Searching for Sugar Man

    ★★★

  • Beasts of the Southern Wild

    ★★★★

  • Brave

  • Mud

  • Amour

    ★★★★

  • Ashes

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★½

  • Liberal Arts

    ★★★½

  • The Girl with the Dragon Tattoo

  • Hugo

  • Jeff, Who Lives at Home

    ★★★

  • Shame

    ★★★

  • From Up on Poppy Hill

  • Bernie

    ★★★½

  • Cars 2

  • Drive

    ★★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • Midnight in Paris

  • The Color Wheel

  • Circo

    ★★★★★

  • Take Shelter

  • True Grit

    ★★★★★

  • I Am Secretly An Important Man

  • The Social Network

    ★★★★½

  • Never Let Me Go

  • The Trip

    ★★★★

  • Meek's Cutoff

    ★★★★½

  • Black Swan

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

  • The Secret World of Arrietty

  • Inception

  • Toy Story 3

  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

  • The Illusionist

    ★★★★½

  • Greenberg

    ★★★½

  • Shutter Island

  • Exit Through the Gift Shop

    ★★★★½

  • Blue Valentine

  • Fantastic Mr. Fox

  • Where the Wild Things Are

    ★★★★★

  • A Serious Man

  • Summer Wars

    ★★★½

  • Funny People

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Dogtooth

  • Up

  • Coraline

    ★★★½

  • Synecdoche, New York

  • Bronson

  • Departures

    ★★★★

  • The Brothers Bloom

    ★★★★½

  • Me and Orson Welles

    ★★★★½

  • Burn After Reading

    ★★★

  • The Dark Knight

  • WALL·E

  • Wendy and Lucy

    ★★★★★

  • Hunger

    ★★★★½

  • Summer Hours

  • Man on Wire

    ★★★★★

  • National Treasure: Book of Secrets

  • I Am Legend

  • Bee Movie

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Lars and the Real Girl

  • Across the Universe

  • The Darjeeling Limited