• Husbands and Wives

    ★★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★

  • Barton Fink

  • Miller's Crossing

    ★★★★½

  • GoodFellas

  • Slacker

    ★★★★★

  • Briar-Rose or the Sleeping Beauty

  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

    ★★★★½

  • Cinema Paradiso

    ★★★★½

  • Grave of the Fireflies

  • My Neighbor Totoro

  • Full Metal Jacket

  • Wings of Desire

  • Raising Arizona

  • Ferris Bueller's Day Off

  • Hannah and Her Sisters

  • Pretty in Pink

  • The Breakfast Club

    ★★★

  • Sixteen Candles

    ★★★

  • Stranger Than Paradise

    ★★★★½

  • E.T. the Extra-Terrestrial

  • Time Bandits

  • Raiders of the Lost Ark

  • Raging Bull

  • The Empire Strikes Back

    ★★★½

  • Life of Brian

  • Manhattan

  • The Warriors

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★½

  • Annie Hall

    ★★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Grey Gardens

    ★★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

  • Badlands

    ★★★★½

  • Mean Streets

    ★★★★

  • F for Fake

  • Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

    ★★★★

  • A Clockwork Orange

  • Midnight Cowboy

  • Easy Rider

    ★★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Who's That Knocking at My Door

  • Bonnie and Clyde

  • Masculin Féminin

  • Jules and Jim

  • The Apartment

    ★★★★

  • Rio Bravo

    ★★★½

  • Touch of Evil

    ★★★★½

  • Wild Strawberries

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

  • Stalag 17

    ★★★★

  • Double Indemnity

  • To Be or Not to Be

  • Casablanca

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Spies

    ★★★½

  • The General

    ★★★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★★

  • The Kid

  • One A.M.

  • The Floorwalker

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★