Michael has logged 258 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
MFKZ

MFKZ

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Maniac Cop 2

Maniac Cop 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gags The Clown

Gags The Clown

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Promare

Promare

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Flesh Blanket

Flesh Blanket

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Il Divo

Il Divo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Triple Threat

Triple Threat

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The VelociPastor

The VelociPastor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Avengement

Avengement

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beavis and Butt-Head Do America

Beavis and Butt-Head Do America

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dinosaurus!

Dinosaurus!

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Furie

Furie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harpoon

Harpoon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Transfiguration

The Transfiguration

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dude Bro Party Massacre III

Dude Bro Party Massacre III

2015
×
Read the review Edit this entry  
10
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Haunt

Haunt

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Friday

Friday

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dark Night of the Scarecrow

Dark Night of the Scarecrow

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry