Helmi Aziz has logged 42 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Loveless

Loveless

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Nekomonogatari (Black)

Nekomonogatari (Black)

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nisemonogatari

Nisemonogatari

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Way of Ozu

Way of Ozu

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ozu: Passageways

Ozu: Passageways

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kobayashi-san Chi no Maid Dragon: Valentine, Soshite Onsen! - Amari Kitai Shinaide Kudasai

Kobayashi-san Chi no Maid Dragon: Valentine, Soshite Onsen! - Amari Kitai Shinaide Kudasai

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Flowers of Evil

Flowers of Evil

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Carole & Tuesday

Carole & Tuesday

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
ERASED

ERASED

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Free! Dive to the Future: Build-Up of Early Spring!

Free! Dive to the Future: Build-Up of Early Spring!

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Devilman Crybaby

Devilman Crybaby

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Steins;Gate 0: Kesshou Takei no Valentine - Bittersweet Intermedio

Steins;Gate 0: Kesshou Takei no Valentine - Bittersweet Intermedio

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Steins;Gate: The Movie − Load Region of Déjà Vu

Steins;Gate: The Movie − Load Region of Déjà Vu

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
Steins;Gate 0

Steins;Gate 0

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Steins;Gate: Kyoukaimenjou no Missing Link - Divide By Zero

Steins;Gate: Kyoukaimenjou no Missing Link - Divide By Zero

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Steins;Gate: Egoistic Poriomania

Steins;Gate: Egoistic Poriomania

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
Steins;Gate

Steins;Gate

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bakemonogatari

Bakemonogatari

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scenes from My Life

Scenes from My Life

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Reminiscences of a Journey to Lithuania

Reminiscences of a Journey to Lithuania

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hyouka: Motsubeki Mono wa

Hyouka: Motsubeki Mono wa

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
Hyouka

Hyouka

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
SHIROBAKO

SHIROBAKO

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Myriad Colors Phantom World

Myriad Colors Phantom World

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Myriad Colors Phantom World Special

Myriad Colors Phantom World Special

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Beyond the Boundary: I'll Be Here – Future

Beyond the Boundary: I'll Be Here – Future

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Modest Heroes

Modest Heroes

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Ping Pong the Animation

Ping Pong the Animation

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Disappearance of Haruhi Suzumiya

The Disappearance of Haruhi Suzumiya

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eat My Shit

Eat My Shit

2015
×
Read the review Edit this entry  
11
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Beyond the Boundary

Beyond the Boundary

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
Amagi Brilliant Park

Amagi Brilliant Park

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Tamako Love Story

Tamako Love Story

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Love, Chunibyo & Other Delusions! Take On Me

Love, Chunibyo & Other Delusions! Take On Me

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Fullmetal Alchemist: Brotherhood

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry