Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Under the Tuscan Sun

Under the Tuscan Sun

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Moon

Moon

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sinbad: Legend of the Seven Seas

Sinbad: Legend of the Seven Seas

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
So I Married an Axe Murderer

So I Married an Axe Murderer

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Catch and Release

Catch and Release

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
1BR

1BR

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Runaway Bride

Runaway Bride

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Barb and Star Go to Vista Del Mar

Barb and Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Supernova

Supernova

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry