• Sweet Home Alabama

    Sweet Home Alabama

    ★★★

    “Nobody finds their soul mate when they’re ten. I mean, where’s the fun in that?”

    my mom was so mad when i watched this with her as a kid and told her i liked patrick dempsey’s character better than josh lucas’s…. and she’s still mad now!

  • The Apartment

    The Apartment

    ★★★★

    renting out your apartment to get a promotion and free champagne? straining spaghetti with a tennis racket?? these are the kind of life hacks i want to see

  • Fighting with My Family

    Fighting with My Family

    ★★★★

    i was prepared to have to watch this by myself but on the way home from Black Widow my mom was like “so what other Florence Pugh movies can we watch?”
    Florence Pugh nation we got another one

  • Under the Tuscan Sun

    Under the Tuscan Sun

    ★★★½

    “They built a train track over these Alps to connect Vienna and Venice. They built these tracks even before there was a train in existence that could make the trip. The built it because they knew, someday, the train would come.”

    a very touching movie of life after divorce im sure but unfortunately as soon as Sandra Oh said “gay tour of Tuscany” 10 minutes in that’s all i was thinking about

  • Fear Street: 1666

    Fear Street: 1666

    ★★★★½

    i knew as soon as i saw the trailer for this one at the end of 1978 that it would be my favorite, and i was RIGHT! BY A LOT! i loved that the first two were spins on slasher movies from their respective time periods, but i also loved that this movie subverted that and was a spin on folk horror instead. it felt darker and more complex than the first 2, evolving into its own emotionally resonant story, while still being a satisfying conclusion to a fun slasher trilogy

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★★½

    this was the first movie i saw in theaters in like a year and a half and halfway thru the climatic fight scene the theater’s power shut off. unsure if i should take this an omen

  • Fear Street: 1978

    Fear Street: 1978

    ★★★½

    something about cindy investigating a strange noise and then finding a huge open drawer of very large knives and just nonchalantly closing it is SO funny to me

  • The Wind Rises

    The Wind Rises

    ★★★★½

    “You’re engaged?”
    “You’re human after all! I thought you would marry an airplane!”

    hayao miyazaki seems to be an extremely reserved and private person, but if he wants his audience to know one thing about him, it’s that he loves airplanes. planes or other flying or mechanical objects have always had a reoccurring presence in his movies, and it seems only fitting that his last is a love letter to them - and even more fitting that it’s paired with…

  • Fear Street: 1994

    Fear Street: 1994

    ★★★

    this wasn’t very good but i don’t care!!! wlw need cheesy 90s goosebumps slasher movie representation too

  • The Little Mermaid

    The Little Mermaid

    ★★★★½

    ENOUGH with hyperrealistic water in animation. i want water with lil sparkles in it and water that fizzes or bubbles whenever someone moves and water that turns different colors depending on the mood. this is where it’s at

  • A Quiet Place Part II

    A Quiet Place Part II

    ★★★½

    john krasinski 🤝 paul w. s. anderson

    directing a movie series where their wife is an action hero

  • About Time

    About Time

    ★★★★½

    richard curtis movies are just [ends with a montage of little moments that make life worth living] and god damn it it gets me every time