Sort by

Henri has logged 325 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Damned Don't Cry

The Damned Don't Cry

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
About Time

About Time

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★
Edit this entry  
26
The Last of Mrs. Cheyney

The Last of Mrs. Cheyney

1937
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★
Edit this entry  
22
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
Edit this entry  
21
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★
Edit this entry  
20
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Edit this entry  
19
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Possessed

Possessed

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Echo

Echo

2019
×
★★
Edit this entry  
11
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★
Edit this entry  
09
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★
Edit this entry  
08
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★
Edit this entry  
07
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chloe

Chloe

2009
×
★★
Edit this entry  
06
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
05
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★★
Edit this entry  
04
The Mischief Makers

The Mischief Makers

1957
×
★★
Edit this entry  
03
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★
Edit this entry  
29
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Red Road

Red Road

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Color Wheel

The Color Wheel

2011
×
★★
Edit this entry  
22
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★
Edit this entry  
18
A Good Marriage

A Good Marriage

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★
Edit this entry  
15
Two/One

Two/One

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
Dune

Dune

1984
×
Edit this entry  
09
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★
Edit this entry  
08
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Variety

Variety

1983
×
★★★★
Edit this entry  
07
Crisis

Crisis

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry