Sort by

Henrique has logged 228 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Edit this entry  
29
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Edit this entry  
27
Enemy

Enemy

2013
×
Edit this entry  
26
Selma

Selma

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Krampus

Krampus

2015
×
★★
Edit this entry  
18
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★½
Edit this entry  
17
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Dreams

Dreams

1990
×
★★★
Edit this entry  
04
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★
Edit this entry  
04
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★
Edit this entry  
02
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Loveless

Loveless

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★
Edit this entry  
25
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
Edit this entry  
25
To the Left of the Father

To the Left of the Father

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
A Crítica de Cinema Sob o Olhar de uma Lente

A Crítica de Cinema Sob o Olhar de uma Lente

×
Edit this entry  
21
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Big Fish

Big Fish

2003
×
Edit this entry  
20
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mad Max

Mad Max

1979
×
Edit this entry  
19
Oedipus Rex

Oedipus Rex

1967
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★
Edit this entry  
18
Lucky

Lucky

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★
Edit this entry  
15
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★
Edit this entry  
14
Capote

Capote

2005
×
★★★★
Edit this entry  
13
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★½
Edit this entry  
11
Freaks

Freaks

1932
×
Edit this entry  
11
Anaconda

Anaconda

1997
×
★½
Edit this entry  
10
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★
Edit this entry  
10
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
Edit this entry  
09
Men of Honor

Men of Honor

2000
×
Edit this entry  
08
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
Edit this entry  
06
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
Edit this entry  
05
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
Edit this entry