Pete has logged 27 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Batman

Batman

1989
×
Read the review Edit this entry  
29
Psycho

Psycho

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
Read the review Edit this entry  
23
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
Read the review Edit this entry  
22
Joan Didion: The Center Will Not Hold

Joan Didion: The Center Will Not Hold

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Ida

Ida

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
Read the review Edit this entry  
15
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
Edit this entry  
14
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
California Split

California Split

1974
×
★★★½
Edit this entry  
10
Inside Björk

Inside Björk

2003
×
Read the review Edit this entry  
09
Patrice O'Neal: Elephant in the Room

Patrice O'Neal: Elephant in the Room

2011
×
Read the review Edit this entry  
09
Gummo

Gummo

1997
×
Read the review Edit this entry  
09
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
American Boy: A Profile of Steven Prince

American Boy: A Profile of Steven Prince

1978
×
★★★
Edit this entry  
07
Instrument

Instrument

1999
×
Read the review Edit this entry  
03
Watching Grass Grow

Watching Grass Grow

2005
×
Edit this entry  
03
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
Edit this entry  
03
Rejected

Rejected

2000
×
Read the review Edit this entry  
01
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Edit this entry