Sort by

henry has logged 310 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Arctic

Arctic

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Call

The Call

2013
×
★★½
Edit this entry  
28
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Act

The Act

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Lynn + Lucy

Lynn + Lucy

2019
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
21
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★½
Edit this entry  
09
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Stage Mother

Stage Mother

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★½
Edit this entry  
04
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Godmothered

Godmothered

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Life in a Year

Life in a Year

2020
×
★½
Edit this entry  
27
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Lion

Lion

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spree

Spree

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dolly Parton's Christmas on the Square

Dolly Parton's Christmas on the Square

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★
Edit this entry  
21
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Run

Run

2020
×
★★½
Edit this entry  
20
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry