Sort by

henry has logged 444 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Edit this entry  
17
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Grucifixion

The Grucifixion

2021
×
Edit this entry  
30
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★
Edit this entry  
03
The Anthem

The Anthem

2006
×
Edit this entry  
03
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★½
Edit this entry  
23
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
Unfriended

Unfriended

2014
×
Edit this entry  
21
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Emotion

Emotion

1966
×
★★★★
Edit this entry  
16
Air Conditioner

Air Conditioner

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Elephant

Elephant

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Florentina Hubaldo, CTE

Florentina Hubaldo, CTE

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mobile Men

Mobile Men

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Journey to the West

Journey to the West

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
08
No No Sleep

No No Sleep

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Prologue to the Great Desaparecido

Prologue to the Great Desaparecido

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Himala: A Dialectic for Our Times

Himala: A Dialectic for Our Times

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Day Before the End

The Day Before the End

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Burger Boys

Burger Boys

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Genus Pan

Genus Pan

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Butterflies Have No Memories

Butterflies Have No Memories

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
Edit this entry  
06
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★½
Edit this entry  
03
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Edit this entry  
02
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Casting Blossoms to the Sky

Casting Blossoms to the Sky

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Edge of the Axe

Edge of the Axe

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Romancing in Thin Air

Romancing in Thin Air

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Japón

Japón

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Secret Goldfish

Secret Goldfish

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Secret Goldfish

Secret Goldfish

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry