henry has logged 54 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Travel Songs

Travel Songs

1981
×
★★★½
Edit this entry  
30
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
Read the review Edit this entry  
29
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Logistics

Logistics

2012
×
Read the review Edit this entry  
28
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Happy Birthday to John

Happy Birthday to John

1997
×
★★★½
Edit this entry  
27
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Through the Curtain

Through the Curtain

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Wayward Cloud

The Wayward Cloud

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
F9

F9

2021
×
★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
24 Frames

24 Frames

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Melancholia

Melancholia

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nor'west

Nor'west

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Century of Birthing

Century of Birthing

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
House

House

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Kid

The Kid

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
West Side Avenue

West Side Avenue

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
La Chambre

La Chambre

1972
×
★★★½
Edit this entry  
07
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Lullaby to the Sorrowful Mystery

A Lullaby to the Sorrowful Mystery

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Evolution of a Filipino Family

Evolution of a Filipino Family

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry