Sort by

Henry has logged 126 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Day Shift

Day Shift

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Stand Up Guys

Stand Up Guys

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Rundown

The Rundown

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Grimsby

Grimsby

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Elvis

Elvis

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tower Heist

Tower Heist

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Midnight in the Garden of Good and Evil

Midnight in the Garden of Good and Evil

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Collection

The Collection

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Collector

The Collector

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Prey

Prey

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Thirteen Lives

Thirteen Lives

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paint Drying

Paint Drying

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fletch Lives

Fletch Lives

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fletch

Fletch

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Remember the Titans

Remember the Titans

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marvel One-Shot: A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer

Marvel One-Shot: A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Marvel One-Shot: The Consultant

Marvel One-Shot: The Consultant

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Thor

Thor

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hot Tub Time Machine 2

Hot Tub Time Machine 2

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry