• Minions: The Rise of Gru

    Minions: The Rise of Gru

    ★★★

    Grade: 👌🏻

    “Mini Boss!”

    Minions Rise of Gru holds up just as well on rewatch. My sister surprisingly wanted to watch this for her birthday and she enjoyed it too. It’s just a fun movie. I loved the Despicable Me movies growing up but the franchise just hasn’t been so great recently. Despicable Me 3 was ok and Minions was just mediocre. But this was a nice return to form for the Despicable Me franchise: Adding Gru was probably the best…

  • Bullitt

    Bullitt

    ★★★½

    Grade: 👍🏻

    “You sell whatever you want, but don’t sell it here tonight”

    Bullit is a movie I hadn’t heard much about until my Grandpa came to visit. He wanted to watch it with me and I found myself having fun with it. It certainly is a very 60s movie but there’s still some nostalgia for these types of movies in that era despite me being born at least 40 years later. Bullit had quite a bit more fun action…

  • Day Shift

    Day Shift

    ★★★½

    Grade: 👍🏻

    “Listen Peepee Pants, this is for man’s world. Not for a little boy”

    I don’t get the reviews for this movie. It was a blast. Pretty simple but a really fun vampire movie. It had some nice action scenes and choreography and it was pretty funny. The story is basically Jamie Foxx kills the bad lady’s daughter so she goes after him while he’s trying to keep his ex and daughter from moving to Florida. The story didn’t…

  • Stand Up Guys

    Stand Up Guys

    ★★★

    Grade: 👌🏻

    “It’s to time to kick ass or chew gum, and guess what… I’m all out of gum”

    The Stand Up Guys is a interesting movie. It’s starts out really slow and uninteresting but once Al Arkins character is introduced it’s pick up. The movie never has any great moments but it’s a fun enough movie about two legends and Alan Arkin getting into some hijinks. Al Pacino was great and so was Christopher Walken. I liked his character…

  • Lightyear

    Lightyear

    ★★★

    Grade: 👌🏻

    “To infinity and beyond”

    Lightyear is probably the most frustrating movie of the year. I was really looking forward to this as it looked like a fun movie with some good animation. But unfortunately it was a major disappointment. But the biggest disappointment was that the first 30 minutes were great. Some of my favorite stuff from Pixar and they mess it all up by giving us a typical and safe Pixar movie. Seriously the beginning I thought…

  • The Rundown

    The Rundown

    ★★★½

    Grade: 👍🏻

    “Have fun”

    The Rundown has got to be one of the most action movies from the 2000s. I had heard about this but never really knew what it was about. After watching the trailer I put it on right away because it looked like fun. Dwayne Johnson is great in this. His action is way more choreographed than I would expect from a man that size. He is massive and still doing flips and high kicks. The nightclub…

  • Spaceballs

    Spaceballs

    ★★★½

    Grade: 👍🏻

    “May the schwartz be with you”

    Spaceballs is a fun spoof movie. It wasn’t as great as I remembered but it had some really funny gags and a nice twist on the genre. The movie is obviously mainly focused on spoofing Star Wars but there are also plenty of other jokes from other movies. The standout being the dinner scene. The plot itself is a fun Star Wars adventure that just goes for it. There are a ton…

  • Blazing Saddles

    Blazing Saddles

    ★★★★

    Grade: ✅

    “Where the white women at”

    Rylan I finally watched it. This has been one of my most anticipated comedies and I’d have to say it was just as good as I was hoping. I have seen a few scenes but never the whole so I finally decided to sit down and watch the movie and it was great. This has got to be one of the funniest comedies. The movie never slows down for anything. Constantly there are…

  • Grimsby

    Grimsby

    ★★

    Grade: 🚫

    “It’s an elephant bukkake party!”

    This has got to be one of the dumbest action comedies i’ve seen in recent years. Besides a few decently funny scenes this was just stupid. I did not care about any of the character or the story. Sascha Baron Coen was terrible in my opinion and it goes so over the top it’s just ridiculous. I couldn’t even tell you the plot that’s how forgettable it was. The action was forgettable, the…

  • Tower Heist

    Tower Heist

    ★★★

    Grade: 👌🏻

    “Oh little seizure boy wanna rob someone”

    Tower Heist is exactly what I expected. Besides the ending I expected a nice entertaining somewhat feel good movie with a stacked cast. I actually liked it more than I thought I would. But I have to start with the ending. The ending is so unbelievably stupid I really considered lowering my score. The second half felt rushed but besides that I was really enjoying this movie until the actual heist.…

  • Midnight in the Garden of Good and Evil

    Midnight in the Garden of Good and Evil

    ★★★½

    Grade: 👍🏻

    “To understand the living, you got to commune with the dead”

    Midnight in the Garden of Good and Evil was a nice little drama. It’s about the court case of a self defense case and John Cusacks character is writing a book and helping Kevin Spaceys character win the case. Clint Eastwood throws a lot in here with voodoo magic and transgender subplots the movie is something. It feels like a weird movie for Clint Eastwood to have…

  • Rush

    Rush

    ★★★★

    Grade: ✅

    “Tell the priest to fuck off, i’m still alive”

    Rush is a fantastic sports film. I’ve been anticipating this one for a while now and with the release of Thirteen Lives I thought it would be a great time to finally check this one out and it definitely lived up to the hype. Chris Hemsworth and Daniel Bruhl give maybe they’re best performances of their career and this is easily Ron Howard’s best movie. He directs this so…