Sort by

Henrique Yuji has logged 137 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Paranormal Activity: Tokyo Night

Paranormal Activity: Tokyo Night

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Ménilmontant

Ménilmontant

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★½
Edit this entry  
18
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Street of Shame

Street of Shame

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Spy Gone North

The Spy Gone North

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Edit this entry  
13
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★★
Edit this entry  
11
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Dante's Inferno

Dante's Inferno

1911
×
★★★★
Edit this entry  
08
Matango

Matango

1963
×
★★★½
Edit this entry  
08
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Witness

The Witness

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Friday

Friday

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Up

Up

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Paranormal Activity 4

Paranormal Activity 4

2012
×
Read the review Edit this entry  
09
Glass

Glass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tucker: The Man and His Dream

Tucker: The Man and His Dream

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
Edit this entry  
02
Ten Years

Ten Years

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nightmare City

Nightmare City

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★½
Edit this entry  
20
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Edit this entry  
06
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Open Grave

Open Grave

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
The Great Wall

The Great Wall

2016
×
★★
Edit this entry  
29
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Loving

Loving

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Seven Pounds

Seven Pounds

2008
×
Edit this entry