ilayda has logged 74 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Terminal

The Terminal

2004
×
Edit this entry  
13
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★
Edit this entry  
13
Maid

Maid

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Nowhere Special

Nowhere Special

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Grudge

Grudge

2021
×
Edit this entry  
06
Malignant

Malignant

2021
×
★★½
Edit this entry  
04
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Edit this entry  
29
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Kate

Kate

2021
×
★★½
Edit this entry  
12
Hope

Hope

1970
×
★★★★
Edit this entry  
12
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★
Edit this entry  
07
All Hands on Deck

All Hands on Deck

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Edit this entry  
05
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Cold Fish

Cold Fish

2010
×
★★★
Edit this entry  
30
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Greenland

Greenland

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Edit this entry  
23
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
Edit this entry  
22
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★
Edit this entry  
14
Last Summer

Last Summer

2021
×
★★½
Edit this entry  
04
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
La Belle Indifference

La Belle Indifference

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
Phases of Matter

Phases of Matter

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Edit this entry  
31
I Am The Sea

I Am The Sea

2020
×
Edit this entry  
24
Love, Spells and All That

Love, Spells and All That

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★½
Edit this entry  
09
Weasel

Weasel

2020
×
Edit this entry  
04
The Half of It

The Half of It

2020
×
Edit this entry  
17
The Call

The Call

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
15
Three Monkeys

Three Monkeys

2008
×
★★★
Edit this entry  
15
Women Reply

Women Reply

1975
×
Edit this entry  
15
You've Got Beautiful Stairs, You Know...

You've Got Beautiful Stairs, You Know...

1986
×
Edit this entry  
01
Host

Host

2020
×
Edit this entry  
28
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Month of Single Frames

A Month of Single Frames

2019
×
Edit this entry  
28
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
Edit this entry