RSS feed for guilherme
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Sweetheart

Sweetheart

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
15
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Carrie

Carrie

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
Edit this entry  
28
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Descent

The Descent

2005
×
★★★
Edit this entry  
23
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★
Edit this entry  
22
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Malevolent

Malevolent

2018
×
Edit this entry  
21
November

November

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Edit this entry  
20
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
20
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Edit this entry  
15
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★
Edit this entry  
15
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Edit this entry  
14
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★★★
Edit this entry