la rogue has logged 43 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Memento

Memento

2000
×
★★★½
Edit this entry  
30
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★
Edit this entry  
29
Ma

Ma

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★
Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Visit

The Visit

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★½
Edit this entry  
21
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
½
Edit this entry  
20
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Little

Little

2019
×
★★
Edit this entry  
18
The Sun Is Also a Star

The Sun Is Also a Star

2019
×
Edit this entry  
18
It

It

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Monster

The Monster

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★½
Edit this entry  
12
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Hustle

The Hustle

2019
×
★½
Edit this entry  
09
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
Edit this entry  
09
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★½
Edit this entry  
08
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★½
Edit this entry  
07
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★
Edit this entry  
07
Fat Albert

Fat Albert

2004
×
Edit this entry  
07
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
½
Edit this entry  
06
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
½
Edit this entry  
05
Fred 2: Night of the Living Fred

Fred 2: Night of the Living Fred

2011
×
½
Edit this entry  
03
The Intruder

The Intruder

2019
×
★★
Edit this entry  
02
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shazam!

Shazam!

2019
×
★½
Edit this entry  
01
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★½
Edit this entry