• The Birds

    ★★★★

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★½

  • West Side Story

    ★★★

  • The Apartment

    ★★★★½

  • North by Northwest

    ★★★★½

  • Some Like It Hot

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★★½

  • Wild Strawberries

    ★★★½

  • Throne of Blood

    ★★★★½

  • Two Weeks with Love

    ★★★

  • All About Eve

    ★★★★½

  • Bicycle Thieves

    ★★★★½

  • The Red Shoes

    ★★★★½

  • Notorious

    ★★★★½

  • Ziegfeld Follies

    ★★★

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★★½

  • Casablanca

    ★★★★½

  • Rebecca

    ★★★★½

  • Gone with the Wind

    ★★★½

  • The Wizard of Oz

  • Top Hat

  • Frankenstein

    ★★★★½