lauren has logged 218 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read prior review Edit this entry  
28
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Green Room

Green Room

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Phineas and Ferb Christmas Vacation!

Phineas and Ferb Christmas Vacation!

2009
×
Read the review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Afflicted

Afflicted

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
Read the review Edit this entry  
13
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
Read the review Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Swiped: Hooking Up in the Digital Age

Swiped: Hooking Up in the Digital Age

2018
×
Edit this entry  
04
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sinister

Sinister

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry