david has logged 75 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
No One Lives

No One Lives

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Edit this entry  
30
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Purge

The Purge

2013
×
★★½
Edit this entry  
28
Midnight Kiss

Midnight Kiss

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Teeth

Teeth

2007
×
★★★
Edit this entry  
28
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
½
Edit this entry  
27
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Unhinged

Unhinged

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
All Cheerleaders Die

All Cheerleaders Die

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
White House Down

White House Down

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Rebecca

Rebecca

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★
Edit this entry  
16
Nocturne

Nocturne

2020
×
★★
Edit this entry  
14
Van Helsing

Van Helsing

2004
×
★½
Edit this entry  
13
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Daddy

Daddy

2019
×
Edit this entry  
12
The Cleansing Hour

The Cleansing Hour

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
31

31

2016
×
★★½
Edit this entry