• Cinderella

    ½

  • Malignant

    ★★★★

  • He's All That

  • The Green Knight

    ★½

  • The Suicide Squad

    ★★

  • A Classic Horror Story

    ★★★

  • Space Jam: A New Legacy

    ★★½

  • Black Widow

    ★★★

  • Fear Street: 1994

  • Luca

    ★★★½

  • Loki

    ★★★½

  • In the Heights

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ½

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★½

  • F9

  • Cruella

    ★★½

  • Army of the Dead

  • Those Who Wish Me Dead

    ★★½

  • Tom Clancy's Without Remorse

    ★½

  • Wrath of Man

    ★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Mortal Kombat

    ★★

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★★★

  • Nobody

    ★★★★½

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★½

  • Moxie

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★

  • To All the Boys: Always and Forever

    ★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • Wrong Turn

    ★★

  • WandaVision

    ★★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★½

  • The Midnight Sky

    ★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★½

  • Carmel: Who Killed Maria Marta?

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • Freaky

    ★★★½

  • Run

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • On the Rocks

    ★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★

  • Nomadland

    ★★★

  • One Night in Miami...

    ★★½

  • Mainstream

  • Tenet

    ½

  • After We Collided

    ½

  • Project Power

    ★½

  • Host

    ★★★½

  • Greenland

    ★★★

  • Unhinged

    ★★★★

  • Hamilton

    ★★★★

  • The Rental

    ★★★½

  • The King of Staten Island

    ★★★★★

  • Scoob!

  • Extraction

    ★★½

  • Shiva Baby

    ★★★½

  • Spenser Confidential

    ★★★

  • Alone

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Onward

    ★★★

  • The Night Clerk

    ★★

  • Emma.

    ★★★★

  • Gretel & Hansel

    ★★½

  • The Father

    ★★★★★

  • Palm Springs

    ★½

  • Minari

    ★★½

  • Sonic the Hedgehog

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)