lauren has logged 224 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★
Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
Edit this entry  
18
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Witches

The Witches

1990
×
★★★★
Edit this entry  
16
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Lie

The Lie

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★
Read prior review Edit this entry  
10
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Baby Mama

Baby Mama

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Bride Wars

Bride Wars

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Little Fires Everywhere

Little Fires Everywhere

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Edit this entry  
12
Grease

Grease

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Even Stevens Movie

The Even Stevens Movie

2003
×
★★
Edit this entry  
09
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★½
Edit this entry  
06
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Grey

The Grey

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Camp Rock

Camp Rock

2008
×
★★½
Edit this entry  
29
Hercules

Hercules

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry