• The Thing

    ★★★★

  • The Evil Dead

  • Blow Out

    ★★★

  • The Howling

    ★★★½

  • The Shining

  • The Empire Strikes Back

  • Alien

    ★★★½

  • Halloween

    ★★★★½

  • Grease

    ★★★★½

  • The Hills Have Eyes

    ★★★

  • Star Wars

  • Suspiria

    ★★★½

  • Carrie

    ★★★½

  • The Omen

    ★★½

  • All the President's Men

  • Grey Gardens

  • Jaws

  • The Year Without a Santa Claus

  • Chinatown

    ★★★½

  • Dyketactics

  • The Wicker Man

    ★★★★

  • Jesus Christ Superstar

    ★★★★

  • The Godfather

  • 2001: A Space Odyssey

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★★

  • Kustom Kar Kommandos

  • The Sound of Music

    ★★★★★

  • Mario Banana I

  • Blow Job

  • Scorpio Rising

    ★★★½

  • The Haunting

    ★★★½

  • West Side Story

    ★★★

  • Eyes Without a Face

    ★★★

  • Rear Window

    ★½

  • Singin' in the Rain

    ★★

  • Song of Love

  • Rope

    ★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Mädchen in Uniform

    ★★