Sort by

🌻 lindsay 🌻 has logged 583 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
American Assassin

American Assassin

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
King of Jazz

King of Jazz

1930
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
La Jetée

La Jetée

1962
×
Read the review Edit this entry  
21
Starlet

Starlet

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Xenia

Xenia

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Strella

Strella

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Attenberg

Attenberg

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Alps

Alps

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Suntan

Suntan

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Elisa & Marcela

Elisa & Marcela

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
American Factory

American Factory

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Noelle

Noelle

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★½
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry