Sort by

🌻 lindsay 🌻 has logged 49 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Short Circuit

Short Circuit

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
Read the review Edit this entry  
28
Fauve

Fauve

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
One Small Step

One Small Step

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Late Afternoon

Late Afternoon

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Sheep

Black Sheep

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Animal Behaviour

Animal Behaviour

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
RBG

RBG

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Zapata's Gang

Zapata's Gang

1914
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Shrek Retold

Shrek Retold

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
Read the review Edit this entry  
17
Sunshine Cleaning

Sunshine Cleaning

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Chicago

Chicago

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Vice

Vice

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★★
Edit this entry  
09
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
½
Edit this entry  
08
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
October Sky

October Sky

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
God Help the Girl

God Help the Girl

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Handsome Devil

Handsome Devil

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry