Sort by

🎃 lindsay 🎃 has logged 44 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Clerks

Clerks

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lion King II: Simba's Pride

The Lion King II: Simba's Pride

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Chinatown

Chinatown

1974
×
Read the review Edit this entry  
28
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ray

Ray

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Brian Banks

Brian Banks

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wrong Guy

The Wrong Guy

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sin City

Sin City

2005
×
Read the review Edit this entry  
16
Luce

Luce

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Point Break

Point Break

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Road House

Road House

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Legend

Legend

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry