• American Fiction

    American Fiction

    ★★★

    amc screen unseen ! 

    “i will eat your sweater vest” 

  • Elemental

    Elemental

    ★★★

    pixar’s remake of sharkboy and lavagirl

  • Thanksgiving

    Thanksgiving

    ★★★

    had me kicking my feet and giggling in the theater every time milo appeared on screen

  • Home Alone

    Home Alone

    ★★★★★

    name a better christmas movie. 
    i’ll wait. 
    oh yeah, that’s right, you can’t!

  • Saltburn

    Saltburn

    ★★★★★

    me finding jacob elordi hot was not on my 2023 bingo card, but here we are. 

    also they had no right making that ending SO vibey that was insane 

    UPDATE ONE DAY LATER: i was just hiking and barry keoghan walked right past me. i did a double take, we made eye contact, and he smiled at me. literally insane. officially my new fave movie because of this. 

  • The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

    The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

    ★★★

    president snow is actually just draco malfoy (and i shamefully admit i was crushing on him the entire time)

  • Freeway

    Freeway

    ★★

    i disliked b*b as much as i disliked this movie

  • Election

    Election

    ★★★★

    paul metzler was the best-zler character <3

  • Matt Rife: Natural Selection

    Matt Rife: Natural Selection

    ★★

    is he funny or is he just nice to look at? 
    (i wish this was all just crowdwork) 

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★★

    this movie really hits different when you watch it on a rooftop downtown LA after visiting half the locations in the movie (guys the place where they filmed “a lovely night” is beautiful, you gotta visit it)

  • Dream Scenario

    Dream Scenario

    ★★★★

    if michael cera approaches you and tells you to do a sprite sponsorship, you accept immediately otherwise this will happen to you.

  • Journey to Bethlehem

    Journey to Bethlehem

    so biblically accurate (especially the musical numbers and the donkey killing a soldier) 

    also can’t believe this made me have a crush on jesus’ dad