Sort by

☆ mara ☆ has logged 96 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Eat Pray Love

Eat Pray Love

2010
×
★½
Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★
Edit this entry  
19
50/50

50/50

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
6 Underground

6 Underground

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
18
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wasp

Wasp

2003
×
★★★½
Edit this entry  
14
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Sebastian Maniscalco: Why Would You Do That?

Sebastian Maniscalco: Why Would You Do That?

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Step Up 3D

Step Up 3D

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Little Italy

Little Italy

2018
×
★½
Edit this entry  
21
Elvis Presley: The Searcher

Elvis Presley: The Searcher

2018
×
Edit this entry  
19
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★
Edit this entry  
18
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Robin Hood

Robin Hood

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Robin Hood

Robin Hood

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hamlet

Hamlet

2009
×
Read the review Edit this entry  
07
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★★
Edit this entry