hgignac has logged 409 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A City of Sadness

A City of Sadness

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Howlin' Wolf Story: The Secret History of Rock & Roll

The Howlin' Wolf Story: The Secret History of Rock & Roll

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Madness of King George

The Madness of King George

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Macunaíma

Macunaíma

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Drums Along the Mohawk

Drums Along the Mohawk

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bombshell

Bombshell

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Red Dust

Red Dust

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Trumbo

Trumbo

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Satya

Satya

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Damnation

Damnation

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Prefab People

The Prefab People

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Family Nest

Family Nest

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Closed Curtain

Closed Curtain

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shree 420

Shree 420

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Devdas

Devdas

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dil Se..

Dil Se..

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dilwale Dulhania Le Jayenge

Dilwale Dulhania Le Jayenge

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bandit Queen

Bandit Queen

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Amar Akbar Anthony

Amar Akbar Anthony

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Anand

Anand

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Amar

Amar

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Salaam Bombay!

Salaam Bombay!

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nayakan

Nayakan

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sholay

Sholay

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Reason, Debate and a Story

Reason, Debate and a Story

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A River Called Titas

A River Called Titas

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Guide

Guide

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mughal-e-Azam

Mughal-e-Azam

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pakeezah

Pakeezah

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ashani Sanket

Ashani Sanket

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Heimat

Heimat

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Historic Centre

Historic Centre

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Momma's Man

Momma's Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Mark of Zorro

The Mark of Zorro

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Intruder

The Intruder

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
In Praise of Love

In Praise of Love

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Big City

The Big City

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sahib Bibi aur Ghulam

Sahib Bibi aur Ghulam

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Goopy Gyne Bagha Byne

Goopy Gyne Bagha Byne

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bells Are Ringing

Bells Are Ringing

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
In Name Only

In Name Only

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Devi

Devi

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Cloud-Capped Star

The Cloud-Capped Star

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kaagaz Ke Phool

Kaagaz Ke Phool

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Despair

Despair

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
It Should Happen to You

It Should Happen to You

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry