hgignac has logged 32 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Quai des Orfèvres

Quai des Orfèvres

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shepherd of the Hills

The Shepherd of the Hills

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Atanarjuat: The Fast Runner

Atanarjuat: The Fast Runner

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
From Hell

From Hell

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Red Rock West

Red Rock West

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Swoon

Swoon

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dillinger

Dillinger

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A City of Sadness

A City of Sadness

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Howlin' Wolf Story: The Secret History of Rock & Roll

The Howlin' Wolf Story: The Secret History of Rock & Roll

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Madness of King George

The Madness of King George

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Macunaima

Macunaima

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Drums Along the Mohawk

Drums Along the Mohawk

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bombshell

Bombshell

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Red Dust

Red Dust

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Trumbo

Trumbo

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Satya

Satya

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Damnation

Damnation

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Prefab People

The Prefab People

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Family Nest

Family Nest

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Closed Curtain

Closed Curtain

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry