RSS feed for Hannah
  • Basic Instinct

    Basic Instinct

    ★★★★★

    A sacred feminist text. Don’t @ me.

  • Pet Sematary

    Pet Sematary

    ★★½

    The festival fever is STRONG at SXSW

  • Second Sight

    Second Sight

    Prove to me this “movie” is not actually just a failed WB channel pilot

  • Spring Breakers

    Spring Breakers

    ★★★★★

    Forever.

  • The Beach Bum

    The Beach Bum

    ★★★★

    #careergoals

  • Dumbo

    Dumbo

    ★★★

    Let’s get ready for Duuumboooo

  • Us

    Us

    ★★★★

    I got four on it

  • Divide and Conquer: The Story of Roger Ailes

    Divide and Conquer: The Story of Roger Ailes

    ★★★

    Just fucking gross

  • The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

    The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

    ★★

    And yet I know little to nothing about said Inventor

  • Triple Frontier

    Triple Frontier

    ★★½

    At first I was upset that there were no women in TRIPLE FRONTIER, but then it dawned on me, as we entered the third act, that this film wouldn’t exist with female characters. Women wouldn’t be this selfish or arrogant; ergo, TRIPLE FRONTIER as we now stream it would never happen.

  • The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

    The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

    Wanted: One of the obscene amounts of people to give this itractic, bizarre, and truly terrible film a multiple star review to explain to me, in complete sincerity, its merits.

  • How to Train Your Dragon 2

    How to Train Your Dragon 2

    ★★★★★

    Paddington levels of perfection