Hibiscus has logged 34 entries for films during July 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★
Edit this entry  
29
Amazon Women on the Moon

Amazon Women on the Moon

1987
×
★★★½
Edit this entry  
28
Caterpillar

Caterpillar

1988
×
★½
Edit this entry  
27
The Second Best Exotic Marigold Hotel

The Second Best Exotic Marigold Hotel

2015
×
★★½
Edit this entry  
27
All the Boys Are Called Patrick

All the Boys Are Called Patrick

1959
×
★★★½
Edit this entry  
27
Sick: The Life and Death of Bob Flanagan, Supermasochist

Sick: The Life and Death of Bob Flanagan, Supermasochist

1997
×
★★★
Edit this entry  
26
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★½
Edit this entry  
25
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Rubber's Lover

Rubber's Lover

1996
×
★★★
Edit this entry  
22
Brüno

Brüno

2009
×
Edit this entry  
21
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Amy

Amy

2015
×
Edit this entry  
20
Mister Lonely

Mister Lonely

2007
×
★★★★
Edit this entry  
19
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
15
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Edit this entry  
14
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Summer Wars

Summer Wars

2009
×
★★★
Edit this entry  
13
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Edit this entry  
08
Freaks

Freaks

1932
×
★★★
Edit this entry  
07
Emotion

Emotion

1966
×
★★★★
Edit this entry  
06
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Manglehorn

Manglehorn

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★½
Edit this entry