Sort by

Hibiscus has logged 32 entries for films during November 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Mr. Deeds

Mr. Deeds

2002
×
Edit this entry  
26
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
He Who Gets Slapped

He Who Gets Slapped

1924
×
★★★★
Edit this entry  
24
Together

Together

2000
×
★★★½
Edit this entry  
22
Show Me Love

Show Me Love

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Morning Glory

Morning Glory

2010
×
★★
Edit this entry  
22
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★
Edit this entry  
15
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lynch (one)

Lynch (one)

2007
×
★★
Edit this entry  
15
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★½
Edit this entry  
13
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Edit this entry  
13
Kotoko

Kotoko

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
Les Carabiniers

Les Carabiniers

1963
×
★★★
Edit this entry  
12
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★½
Edit this entry  
11
WTC Haikus

WTC Haikus

2010
×
Edit this entry  
11
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Edit this entry  
10
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Edit this entry  
10
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Edit this entry  
05
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★★
Edit this entry  
03
This Side of Paradise: Fragments of An Unfinished Biography

This Side of Paradise: Fragments of An Unfinished Biography

1999
×
★★★
Edit this entry  
03
Nicola Costantino: La artefacta

Nicola Costantino: La artefacta

2015
×
★★
Edit this entry  
01
Junun

Junun

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Edit this entry  
01
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

2007
×
★★★½
Edit this entry