Sort by

Hibiscus has logged 100 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
In the Shadow of Women

In the Shadow of Women

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
'Til Madness Do Us Part

'Til Madness Do Us Part

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Bread and Alley

The Bread and Alley

1970
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dhrupad

Dhrupad

1983
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Chorus

The Chorus

1982
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Long Time Till Dawn

A Long Time Till Dawn

1953
×
★★★
Edit this entry  
28
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★
Edit this entry  
27
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★★
Edit this entry  
27
Hotel Artemis

Hotel Artemis

2018
×
★½
Edit this entry  
27
Five Dedicated to Ozu

Five Dedicated to Ozu

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Mother

Black Mother

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
American Hunger

American Hunger

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Raised by Krump

Raised by Krump

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Cross My Heart

Cross My Heart

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Black Mother

Black Mother

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Nun

The Nun

2018
×
Edit this entry  
25
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Melancholia

Melancholia

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Doomsday

Doomsday

2008
×
½
Edit this entry  
23
Norte, The End of History

Norte, The End of History

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Canyons

The Canyons

2013
×
★★½
Edit this entry  
21
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★½
Edit this entry  
20
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★★★
Edit this entry  
20
Yol

Yol

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Lovesong

Lovesong

2001
×
★★★½
Edit this entry  
19
For Stan

For Stan

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Dog Star Man

Dog Star Man

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
19
John Frusciante Plays and Sings

John Frusciante Plays and Sings

2001
×
Edit this entry  
19
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★½
Edit this entry  
18
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
Ant Head

Ant Head

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Bunny Game

The Bunny Game

2011
×
Edit this entry