Sort by

Hibiscus has logged 51 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Salvation Hunters

The Salvation Hunters

1925
×
★★★★
Edit this entry  
29
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
The Medium

The Medium

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Men Who Tread on the Tiger's Tail

The Men Who Tread on the Tiger's Tail

1945
×
★★★
Edit this entry  
20
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Sandwich Man

The Sandwich Man

1983
×
★★★★
Edit this entry  
19
Devilman Crybaby

Devilman Crybaby

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
Dune

Dune

1984
×
Edit this entry  
16
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Chinese Ghost Story

A Chinese Ghost Story

1987
×
★★★★
Edit this entry  
12
Master of Zen

Master of Zen

1994
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Short Love Affair

A Short Love Affair

1990
×
★★★★
Edit this entry  
10
Into the Abyss

Into the Abyss

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
Howl from Beyond the Fog

Howl from Beyond the Fog

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Kennosuke-sama

Kennosuke-sama

1990
×
★★★
Edit this entry  
09
Panda! Go Panda!: Rainy Day Circus

Panda! Go Panda!: Rainy Day Circus

1973
×
★★★
Edit this entry  
08
Panda! Go Panda!

Panda! Go Panda!

1972
×
★★★½
Edit this entry  
08
Shades of Safflower-dyed Celluloid

Shades of Safflower-dyed Celluloid

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
Gehara: The Dark and Long-Haired Monster

Gehara: The Dark and Long-Haired Monster

2009
×
★★★½
Edit this entry  
08
Orson Welles at the Cinémathèque Française

Orson Welles at the Cinémathèque Française

1983
×
★★★½
Edit this entry  
08
A Woman

A Woman

1915
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Champion

The Champion

1915
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Blacksmith

The Blacksmith

1922
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Paleface

The Paleface

1922
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Boat

The Boat

1921
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Play House

The Play House

1921
×
★★★
Edit this entry  
07
The Haunted House

The Haunted House

1921
×
★★★
Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Liquid Crystals

Liquid Crystals

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Langlois-Keaton à Paris

Langlois-Keaton à Paris

1962
×
★★★★
Edit this entry  
07
Bed Peace

Bed Peace

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Immaculate Conception

Immaculate Conception

1992
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★½
Edit this entry  
05
Hammer: The Studio That Dripped Blood

Hammer: The Studio That Dripped Blood

1987
×
★★★
Edit this entry  
05
McCartney 3, 2, 1

McCartney 3, 2, 1

2021
×
Edit this entry  
05
The Blob

The Blob

1958
×
★★★★
Edit this entry  
04
Alien

Alien

1979
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Cruella

Cruella

2021
×
★½
Edit this entry  
04
Five Year Diary, Reel 3: Christmas 1981 New Year 1982 (December 22, 1981–January 9, 1982)

Five Year Diary, Reel 3: Christmas 1981 New Year 1982 (December 22, 1981–January 9, 1982)

1982
×
Edit this entry  
04
Five Year Diary, Reel 2: The Definitions of Fat and Thin (December 13–22, 1981)

Five Year Diary, Reel 2: The Definitions of Fat and Thin (December 13–22, 1981)

1981
×
Edit this entry  
04
Holiday Film

Holiday Film

1983
×
★★★
Edit this entry  
04
Here Is Always Somewhere Else

Here Is Always Somewhere Else

2007
×
★★★½
Edit this entry  
04
Untitled (Tea Party)

Untitled (Tea Party)

1972
×
Edit this entry  
03
What Have You Done to Solange?

What Have You Done to Solange?

1972
×
★★★½
Edit this entry  
03
Porno Holocaust

Porno Holocaust

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Edit this entry  
02
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Edit this entry  
01
Born to Be Wild: The Story of Easy Rider

Born to Be Wild: The Story of Easy Rider

1995
×
Edit this entry